Атлетико Мадрид и Борусия Дортмунд изиграха страхотен първи сблъсък от ¼-финалите в Шампионската лига на стадион „Сивитас Метрополитано“ в испанската столица, като "дюшекчиите" победиха с резултат 2:1 , но в самия край можеха да изпуснат аванса си. Родриго де Поул откри още в четвъртата минута след груба грешка на гостите, а Самуел Лино удвои в 32-ата минута. Появилият се от пейката Себастиан Алер пък вкара така важното попадение за германците в 81-ата минута, с което остави реваншът в Дортмунд след седмица напълно отворен.

Снимки: Gulliver/GettyImages
100 снимки

Домакините изиграха страхотно първо полувреме, в което напълно нидграха своя опонент и можеха да отбележат повече от две попадения. След почивката "вестфалци" се вдигнаха и дадоха сериозна битка на Атлетико, като съумяха да намалят изоставането си, а след това нямаха късмет, тъй като удариха две греди, втората, от които бе, буквално в последните секунди на добавеното време.

Така с огромен интерес се очаква ревнашът в Дортмунд, който е след седмица - във вторник, 16.04, от 22:00 часа българско време.

Старши треньорът на Атлетико Мадрид – Диего Симеоне не можеше да разчита на контузените Мемфис Депай, Тома Лемар и Марио Ермосо, а на пейката за началото останаха Рейнилдо Мандава, Стефан Савич, Саул Нигес и Анхел Корея. На вратата бе Ян Облак, а тройка в защитата пред него бе оформена от Аксел Витсел, Хосе Мария Хименес и Сесар Аспликуета. По фланговете действаха Науел Молина и Самуел Лино, а в центъра на терена бяха позиционирани Маркос Йоренте, капитанът Коке и Родриго де Поул. В предни позиции пък атакуваха Алваро Мората и Антоан Гризман.

Наставникът на Борусия Дортмунд – Един Терзич, пък нямаше как да използва Дониел Малеен, който лекуваше травма. На резервната скамейка пък бяха оставени Никлас Зюле, Юлиан Брандт, Марко Ройс, Юсуфа Мукоко и Себасиан Алер. Вратар бе Грегор Кобел, а в отбрана действаха Иън Маатсен, Нико Шлотербек, Матс Хумелс и Юлиан Риерсон. Капитанът Емре Джан и Марсел Забитцер действаха в центъра, а по крилата оперираха бързите Карим Адейми и Джйдън Санчо. Феликс Нмеча пък подпомагаше от втора позиция централния нападател Никлас Фюлкруг.

Атлетико Мадрид Борусия Дортмунд

източник: Sofascore.com

Още във втората минута домакините организираха отлична контраатака, при която Самуел Лино елегантно комбинира с Антоан Гризман в половината на Борусия Дортмунд. Французинът пък успя да изведе Алваро Мората на скорост с хубав диагонален пас, който влезе отдясно в наказателното поле и опита изстрел, който обаче бе блокиран от Иан Маатсен.

Ранният натиск на Атлетико даде резултат и тимът на Диего Симеоне откри резултата още в четвъртата минута след грешка при изнасянето на топката от страна на гостите. Вратарят Грегор Кобел се забави с изчиствавето на топката и подаде за Маатсен пред наказателното си поле, който обаче бе пресиран и опита бързо да се отърве от кълбото, но сбърка с подаването си към Марсел Забитцер. Топката бе пресечена от Родриго де Поул, който моментално влезе в наказателното поле фронтално срещу вратата и нямаше проблем да отбележи сам срещу Кобел – 1:0.

Три минути по-късно Гризман центрира отляво в наказателното поле, където Аксел Витсел отигра технично с пета, като насочи топката опасно към вратата, но Кобел беше позициониран добре и изби в ъглов удар.

„Дюшекчиите“ не спираха да пресират съперника си, който трудно изнасяше топката и не успяваше да стигне изобщо до наказателното поле на домакините. Още в първите двадесет минути Атлетико изпъни цели шест корнера. В тези минути Самуел Лино опита задна ножица, която бе точна, но не създаде проблеми на Кобел, а след поредното центриране от ъглов удар кълбото стигна до Хосе Мария Хименес, който отклони към Мората, но топката дойде висока за испанския национал.

Чак след половин час игра гостите от Германия стигнаха до първия си удар в мача, след като Джейдън Санчо спечели корнер с пробив отдясно. След центрирането пък Феликс Нмеча надскочи Науел Молина и стреля с глава, но над вратата на Ян Облак.

Атлетико обаче нанесе втори тежък удар по амбициите на Борусия, удвоявайки аванса си. След изпълнение на тъч на Молина отдясно по атаката на домакините, Матс Хумелс не успя да изчисти топката с глава и тя се отби от Нико Шлотербек, след което Мората отне и веднага комбинира с Гризман пред наказателното поле. Французинът леко копна топката за нахлуващия Самуел Лино, който отблизо прати кълбото покрай Кобел в долния му ляв ъгъл за 2:0.

Две минути преди почивката и Облак трябваше да се намесва за първи път и го направи качествено. Тогава Маатсен шутира без подготовка пред наказателното поле след една отбита топка, но словенският страж плонжира в долния си десен ъгъл и отрази. В първата минута от добавеното време пък Санчо получи отдясно в наказателното поле и шутира силно в близкия ъгъл на вратата, но високо в аут.

На почивката треньорът на Борусия - Един Терзич, направи промяна и замени Феликс Нмеча с Юлиан Брандт.

Три минути след почивката Марсел Забитцер получи пред наказателното поле и стреля, получи се коварен рикошет в играч на Атлетико, но Облак внимаваше и изби. В 51-ата минута, след рикошет в крака на Де Поул, топката стигна до Никлас Фюлкруг, който моментално стреля пред ваказателното поле, но словенският страж на домакините улови без особени проблеми.

"Рохибланкос" отговориха в 53-ата минута с изстрел на Молина, който се отби от играч на Дортмунд, но Кобел не позволи да се стигне до нов гол. Две минути по-късно Фюлкруг върна топката към Юлиан Брандт, който веднага стреля, но и този удар беше блокиран.

След час игра пък нападателят на Борусия отстъпи мястото си на Себастиан Алер, а Алваро Мората бе заменен от Пабло Бариос за домакините.

64 снимки

В 62-ата минута Карим Адейеми пробва изстрел от солидна дистанция, който бе точен, но право в ръцете на Облак.

Единадесет минути по-късно Брандт шутира силно от пряко свободен удар на добра позиция, но торката прелетя много малко над напречната греда в аут.

В 75-ата минута Атлетико бе на косъм от трето попадение. Тогава Гризман центрира от свободен удар отляво в наказателното поле, като топката достигна до Лино на далечната греда, който веднага засече с десния крак, но Кобел бе покрил ъгъла си, скъси бързо дистанцията и парира удара, предотвратявайки сигурно попадение.

Борусия Дортмунд обаче успя да се върне в двубоя в 81-ата минута, когато влезлият от пейката Себастиан Алер се разписа. Брандт получи пред наказателното поле и опита да намери именно нападателя отляво в наказателното поле. Получи се рикошет в Лино и след това топката попадна в Алер, който моментално се ориентира и стреля с десния крак в близкия ъгъл на Облак за 2:1.

Три минути преди края на редовното време гостите удариха и греда. Друга резерва - Джейми Биное-Битънс, шутира малко пред пеналтерията, като топката се отби от главата на Сесар Аспиликуета и изнедада Облак с траекторията си, като след това тя се отби от напречната греда в аут.

В добавеното време на срещата и двата тима имаха по едно чудесно положение да вкарат нов гол. Първо, резервата Родриго Рикелме пропусна да върне аванса от две попадения за Атлетико, а в последната секунда гредата отново спаси мадридчани, този път след удар с глава на Брандт, след който бе свирен и последният съдийски сигнал.

Атлетико Мадрид - Борусия Дортмунд 2:1 / Шампионска лига, 1/4-финал, първи мач, 10.04.2024 г.

източник: Снимки: Gulliver/GettyImages

FT  | АТЛЕТИКО МАДРИД – БОРУСИЯ ДОРТМУНД  2:1

1:0 Родриго де Поул 4'

2:0 Самуел Лино 32'

2:1 Себастиан Алер 81'